Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2019. Január 25. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti - illusztrációk: pixabay

Nagy az esélye egy újabb Brexit-népszavazásnak

Nagy az esélye egy újabb Brexit-népszavazásnak

Újabb népszavazás kiírását tartja a legvalószínűbb Brexit-forgatókönyvnek az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-politikai kockázatelemző műhely.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) csütörtökön ismertetett új előrejelzési forgatókönyvcsokra szerint a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét tartalmazó megállapodás múlt heti, hatalmas arányú alsóházi elutasítása jelentősen csökkentette annak az esélyét, a londoni törvényhozás a kilépés március 29-én esedékes határnapjáig ratifikálja az egyezményt.

Az EIU londoni elemzői valószínűtlennek tartják azt is, hogy a megállapodást valamilyen formában a kormány "újjáéleszti", és a cég szerint így a Brexit halasztása várható.

A ház ebben a helyzetben a lehetséges forgatókönyvek közül a legnagyobb, 50 százalékos valószínűséget annak adja, hogy a Brexitről újabb népszavazást írnak ki. Az elemzőcég eddig 30 százalékosra becsülte a második referendum esélyét.

Ugyanígy vélekedett nemrégiben Tony Blair volt munkáspárti miniszterelnök.

Blair, aki 1997-től 2007-ig töltötte be a kormányfői tisztséget a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt élén, az újabb referendumért kampányoló legnagyobb brit civil szerveződés, a People's Vote egyik londoni rendezvényén felszólalva a minap kijelentette: a brit parlamentben a Brexit semmilyen lehetséges formájának nincs többségi támogatása, így Theresa May konzervatív párti miniszterelnök akár maga is arra a következtetésre juthat, hogy ismét a választókra kell bízni a döntést.

Blair szerint az újabb EU-népszavazás kiírása alig néhány hónappal ezelőtt is valószínűtlennek tűnt, a jelenlegi helyzetben viszont már 50 százalék feletti az esélye.

Theresa May mindazonáltal jelenleg határozottan elveti az újabb referendum lehetőségét.



A brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazáson a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt.

Az Economist Intelligence Unit csütörtökön ismertetett előrejelzési csokra szerint a "puha Brexitnek" - vagyis például egy olyan megoldásnak, amelynek alapján Nagy-Britannia az Európai Gazdasági Térség tagja lesz, és így egyfajta vámuniós viszonyrendszerben marad az EU-val - csak 15 százalék az esélye, mivel egy ilyen mechanizmus nem tenné lehetővé Londonnak az önálló külkereskedelmi politika kialakítását. Emellett Nagy-Britanniának továbbra is érvényesítenie kellene az EU-n belüli szabad mozgást, és hozzá kellene járulnia az Európai Unió költségvetéséhez.

Az EIU az előrehozott parlamenti választásokra 10 százalékos esélyt lát, a megállapodás nélküli Brexit valószínűségét pedig mindössze 5 százalékra taksálja.

A cég közölte, hogy az általa eddig várt 1,4 százalékról 1,1 százalékra rontotta a brit gazdaság idei növekedési ütemére adott előrejelzését, mivel várakozása szerint a népszavazás kiírása meghosszabbítaná a Brexit-folyamatot övező bizonytalanságot.

Címkék: brexit, népszavazás

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik