Hírek
2026. Február 11. 09:00, szerda |
Életmód
Forrás: MTI
Úton lenni boldogság - Díszbemutatón vetítették le a Hobóról szóló road movie-t
Díszbemutatón vetítették le kedden este a népszerű blues-rock előadóról, dalszerzőről, Hobóról készített, Úton lenni boldogság című road movie-t Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
"A road movie formátum, amiben a film végül megszületett, szervesen kapcsolódik Hobóhoz, hiszen mindig úton volt" - mondta az eseményen a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke.
Káel Csaba felidézte, hogy annak idején a Műegyetem hallgatójaként a Lágymányosi klubba járt le Hobo koncertjeire, látta őt és zenekarát az Ifiparkban is. "Beszippantott minket az az őszinteség és lázadás, ami belőle feltört, és amivel azonosulni tudtunk" - mondta.
Kitért arra, hogy örömmel fogadta, amikor Csáky Attila producer megkereste az NFI-t a Hobóról szóló film ötletével.
"Hobo úgy hozta közelebb hozzánk a blues műfaját, hogy belerakta legnagyobb költőinket, valamint kiváló saját szövegeit, utóbbiak beleivódtak a köznyelvbe. Fontos, hogy a magyar zene kiemelkedő életútjait bemutassuk, hogy az minél több emberhez eljusson"
- szögezte le a kormánybiztos.
A díszvetítésen jelen voltak a film alkotói, köztük Szederkényi Olga rendező és Csáky Attila producer, valamint szereplői, így Hobo (Földes László) is.
"Sok mindennel foglalkozom, színházzal, zenével, költészettel, de filmmel kevésbé, ez ismeretlen terület volt számomra, de végtelenül kedves, szolgálatkész és alkalmazkodó emberekkel találkoztam a forgatás időszaka alatt. Elég nehéz ember vagyok, mindennél fontosabbnak tartom a munkámat, amit a film készítői tudomásul vettek" - nyilatkozta a vetítés előtt Hobo, aki szerint a film nyersen őszinte lett.
Kitért arra, hogy egész életében csavargó, azaz hobó volt, és most is az. "A menekülő hobókhoz tartoztam, volt egy periódus, amikor magam elől is menekülnöm kellett, de utolért a zene, számomra megtérés volt, amikor meghallottam az első bluesokat a hatvanas évek közepén. Az emberek között élek, az utcán oda lehet hozzám jönni, sohasem gondoltam, hogy valaki vagyok, mindig azzal voltam elfoglalva, amit csinálok"
- mondta.
Az előadó szólt arról is, hogy még kötelességének érzi egy olyan művet írni, amely arról szól, miért maradt itt.
A road movie az MTVA támogatásával készült. Mint Pető Zoltán programkoordinációs igazgató elmondta, a film egy élő utazás Hobóval.
"Amikor megkerestek minket az alkotók, akkor pillanatok alatt a film mögé álltunk, és minden szükséges segítséget, támogatást megadtunk az elkészültéhez. Hobo életműve nemcsak hatással volt, hanem a mai napig hatással van generációkra, a közmédia 2024-ben emiatt a Petőfi Zenei Díj életműdíjával ismerte őt el" - emelte ki Pető Zoltán.
A közmédia tavaly novemberben Hobo 80 címmel zenei pályázatot írt ki, a jelentkezők saját stílusban dolgozhatták fel az előadó dalait. A pályázatra 28 mű érkezett be, a legjobbakat a keddi díszbemutató előtt díjazták az Urániában.
Az első helyezett a gyulai rocktrió, a Day by Day zenekar lett a Ki vagyok én című Hobo-dal feldolgozásával. A csapat közös videoklipet készíthet Hobóval. A verseny második helyén a tíztagú Várhegyutca végzett a Szabadíts fel! című dallal, a harmadik pedig a felvidéki Barczi Réka és Barczi Máté lett a Kisember feldolgozásával.
A díszbemutatón számos művész, zenész, filmes jelent meg, mások mellett az énekes Charlie, a rendező-operatőr Koltai Lajos, a fotós Díner Tamás, a zenész Madarász Gábor, Ráduly György, a Magyar Nemzeti Filmarchívum igazgatója, Hevesi Tamás és Kovács Ákos zenész, Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház igazgatója.
Az Úton lenni boldogság című filmet Hobo 81. születésnapján, február 13-án, pénteken mutatja be a közmédia Duna csatornája. A road movie az NFI támogatásával, a SanzonFilm és az MTVA koprodukciójában, a Bluesfilm gyártásában készült.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 10. 15:00, kedd | Életmód
Ismét az élmezőnyben végeztek a magyar diákok a tajvani innovációs versenyen
2026. Február 10. 12:00, kedd | Életmód
A tartós hideg veszélyesebb a szívre, mint a hőség
A szélsőséges hőmérsékletek, különösen a tartós hideg mérhetően növelik a kórházon kívüli szívmegállások kockázatát - derül ki egy friss magyar elemzésből.
2026. Február 10. 10:00, kedd | Életmód
Csütörtökön kezdődik a mohácsi busójárás
A hagyományos kisfarsangi programokkal, a kisbusók és gyermek maskarások felvonulásával és farsangolásával veszi kezdetét a jövő keddig több mint száz programot kínáló mohácsi busójárás csütörtökön.
2026. Február 08. 14:00, vasárnap | Életmód
Anyatej-kiegészítő tápszereket hívott vissza a Müller
Anyatej-kiegészítő tápszertermékek visszahívását kezdeményezte a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szombaton az MTI-vel.

